TRASY PIESZE


Turystyka piesza, to obok turystyki rowerowej , najlepszy sposób na poznawanie piękna mazurskiego krajobrazu naszej gminy. Aktualnie proponujemy 4 trasy poznawcze:


Ścieżka spacerowa – „Odkryj z nami tajemnice Kruklanek”

To niedługa, dwuetapowa,  pętlasta trasa, mająca początek i koniec w centrum Kruklanek. Na trasie znajduje się 12 przystanków tematycznych z tablicami informacyjnymi, z których możemy dowiedzieć się wiele o tutejszej faunie, florze, historii, kulturze. Idąc nią możemy obserwować tradycyjne mazurskie budownictwo, przyrodę otaczającą wieś, pozostałości  umocnień z I i II wojny światowej. Po dojściu do jeziora Brożówka – na  przeciwległym brzegu ukazują się nam zabudowania wsi i folwarku – który podczas ostatniej wojny był rezydencją letnią hitlerowskiego dygnitarza Himmlera , a gdzie prawdopodobnie przetrzymywany był dowódca AK – generał Stefan Rowecki – „Grot”. W połowie trasy możemy zejść do Kruklanek , bądź też kontynuować  marsz , aby po przecięciu drogi powiatowej dojść do punktu widokowego , z którego rozciąga się piękny widok na jez. Patelnia. Po przejściu kolejnych trzystu metrów dochodzimy do rzeki Sapiny  i zburzonego mostu kolejowego ,  który był jedną z większych tego typu budowli na Mazurach. Stąd już tylko około 800 metrów do centrum wsi. Czas przejścia całej ścieżki to w zależności od tempa – 1,5 – 2,0 godziny.

Przed wyruszeniem na trasę warto zaopatrzyć się w ośrodku kultury lub informacji turystycznej, w specjalny przewodnik  dotyczący tej ścieżki.


Camino Polaco - Droga Polska

Odcinek Olecko – Kruklanki - Giżycko– to część jednego  ze szlaków w ramach dróg św. Jakuba. Szlak prowadzi m.in. przez Polskę, Niemcy, Francję aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam według legendy znajduje się cudownie odnaleziony grób jednego z apostołów – św. Jakuba Starszego. Od 1993 roku droga św. Jakuba znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Na teren gminy Kruklanki szlak wchodzi od strony miejscowości Leśny Zakątek i  przebiega przez  Rezerwat Borki.   W rezerwacie występują grądy grabowo-lipowe, łęgi i świerki rosnące na torfach. Rezerwat został utworzony w 1958 roku dla celów naukowych oraz dydaktycznych. Puszcza Borecka o powierzchni 230 km² jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim, które jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Nasz szlak przebiega przez środek Puszczy Boreckiej (miejscowość  i jezioro Wolisko) gdzie mijamy gospodarstwa i punkt czerpania wody, zagrodę pokazową żubrów (zwiedzanie odpłatne, czynne od maja do września) . Tuż za jeziorem szlak skręca w kierunku zachodnim. Po 6 km wychodzi z lasu na pola, mija gospodarstwo rolne i dochodzi do wsi Jeziorowskie położonej  przy jeziorze Gołdopiwo . Szlak św. Jakuba we wsi przed jeziorem skręca w lewo , następnie  biegnie pomiędzy jeziorem Gołdopiwo, a jez.Brożówka i po 1,5 km dochodzi do wsi Kruklanki. Znajduje się tu siedziba gminy, zabytkowy Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z 1753 roku, cerkiew grekokatolicka , kaplica prawosławna , ośrodek kultury, punkt informacji turystycznej, siedziba nadleśnictwa Borki, sklepy, bary, przystanek PKS, punkt apteczny, wypożyczalnie sprzętu turystycznego , kort tenisowy i stadion sportowy oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa: pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe , gospodarstwa agroturystyczne.  Z Kruklanek szlak kieruje się przez wieś Kożuchy Wielkie do Giżycka.


„Niebieski” szlak pieszy PTTK

To trasa łącząca Giżycko z Węgorzewem o długości ok.51 km – początek na stacji PKP w Giżycku – dalej biegnąca do miejscowości Bystry – następnie nasypem nieczynnej linii kolejowej w kierunku Upałt Małych – drogą powiatową do Kruklina – wschodnim brzegiem wzdłuż jeziora o tej samej nazwie do Kruklanek -  Jeziorowskich – Jasieńca – dalej północnym  brzegiem jez. Gołdopiwo  w stronę Przerwanek – za śluzą biegnie na północ lasem do drogi Kuty – Pozezdrze – od Pozezdrza nasypem kolejowym obok pozostałości kwatery Himmlera  przez Ogonki do Węgorzewa.


"Zielony” szlak pieszy PTTK

To jak gdyby odnoga szlaku niebieskiego , rozpoczynająca się w Jasieńcu na przystanku autobusowym – dalej biegnie przez Żabinkę – Stację Kompleksowego Monitoringu Środowiska ”Puszcza Borecka” – dalej leśnymi drogami w pobliżu Diabelskiego Kamienia do głazu Stachurskiego,  następnie w stronę Rezerwatu „Lipowy Jar” obok jeziora Pilwąg przez miejscowość Czerwony Dwór – Rogojny do Gołdapi.

Obydwa te szlaki  - „niebieski” i „zielony” – na odcinku Ogonki -  Jasieniec – Gołdap pokrywają się z Europejskim  długodystansowym szlakiem  pieszym oznaczonym  symbolem E11 , jednym z 11 europejskich szlaków szlaków wędrówkowych (E 11  łączy Holandię  z Łotwą i ma długość 2560 km).

Udając się na wędrówkę warto skorzystać z „Mapy turystycznej gmin Kruklanki , Banie Mazurskie , Budry” ( do nabycia w Ośrodku Kultury bądź wakacyjnym punkcie informacji turystycznej).