WYDARZENIA 2017/2018

linia fiolet



DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA


Dziś " Dzień Przedszkolaka" - też nim kiedyś byłeś , więc świętuj go z nami- wracając myślami w kolorowy świat swych najmłodszych lat.

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Wraz z naszymi dziećmi wybraliśmy się w odwiedziny do wszystkich instytucji  użytku publicznego, aby przypomnieć że  też kiedyś byli przedszkolaczkami

 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, następnie wspólnie ze swoimi maskotkami wesoło bawiły się przy muzyce. Odbyły się także misiowe  konkursy oraz  misiowy quiz.


PASOWANIE


Pasowania na Przedszkolaka, Średniaka oraz Starszaka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas dotychczasowego pobytu w przedszkolu – śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze, wykonywały różne zadania. Dla wielu przedszkolaków był to pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie oraz akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Pana Dyrektora. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Rodzice również wykazali się nie lada umiejętnościami. Po wykonaniu przygotowanych dla nich zadań także złożyli przedszkolną przysięgę. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i medale. Kolejnym punktem uroczystości były pamiątkowe foto ramki oraz słodki poczęstunek, na którym nie zabrakło miłej i radosnej atmosfery. Małym artystom bacznie przyglądali się rodzice, którym z twarzy nie znikały uśmiechy. Ten dzień zapewne na długo zostanie w ich pamięci


ANDRZEJKI


„Andrzeju, Andrzeju duszków dobrodzieju wolę swoja okaż, wróżby dobre pokaż”

W ostatni dzień listopada nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co mnie czeka niebawem” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.


LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA


"Święty Mikołaju, święty Mikołaju dzieci już czekają, gdzieś Ty, gdzie?"

Od lat tradycją jest pisanie listów do Św. Mikołaja. Mikołaj jest przyjacielem dzieci i każde dziecko ma taką możliwość. Bardzo mocno wierzymy w to, że każdy list dla Św. Mikołaja jest wyjątkowy, tak samo, jak każde dziecko, które taki list do niego pisze i każde marzenie o pięknym prezencie zostanie spełnione.


PIECZENIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW


Dzisiaj w  naszym  przedszkolu unosił się zapach korzennych przypraw.Dla Puchatkowych dzieci był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  rączki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka.  Efektem  naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.

 


JASEŁKA


Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku w naszym przedszkolu odbyły się jasełka.
Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka  przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie, dzieci.
Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role, śpiewały również znane pastorałki i ku wielkiemu zaskoczeniu widzów były nawet partie solowe. Młodzi aktorzy spisali się na medal, otrzymując ogromne brawa od publiczności.


BAL KARNAWAŁOWY "Wioska Smerfów- eksperymenty Papy Smerfa"


" Hej dzieci jeśli chcecie zobaczyć Smerfów las- na bal do przedszkola zapraszamy Was „

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, strażaka, Spider-Mana, tygryska, pszczółkę i oczywiście mnóstwo Smerfów…nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Atrakcją tego dnia było pojawienie się niesamowitych gości – Smerfów. Razem ze Smerfetką dzieci wywijały różne tańce a Papa Smerf przygotował „wystrzałowe” eksperymenty . Radości nie było końca


JAK GLINA KOŁEM SIĘ TOCZY


- Kto to taki spytacie?- to garncarz wspaniały. Powiem więcej- czarodziej doskonały. W 5 minut miseczki wyczarował i o swoim zawodzie opowiedział. Chętne dzieci w garncarza się bawiły i miseczki w serduszka zamieniły. Nasze przedszkolaki w ramach programu „ Mazury moje miejsce na ziemi – tu mieszkam i dorastam ” poznały pracę garncarza oraz surowiec wykorzystywanym dawniej w garncarstwie.- glinę Dzięki uprzejmości Pani Irenki miały okazje zobaczyć jak powstają gliniane cudeńka na kole garncarskim , a dzięki pomocy Pani Małgosi Preuss -Wasiak oraz Uli Maciejczyk wylepiły piękne miseczki na Dzień Mamy. Radości z taplania w glinie nie było końca 🙂


W ŚWIECIE DINOZAURÓW


W dinozaurach jest coś magicznego, coś, co bardzo interesuje dzieci. Dlatego my Puchatkowe przedszkolaki postanowiliśmy pogłębić wiedzę o tych największych na świecie, żyjących kilka milionów lat temu gadach. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, książki, atlasy, zdjęcia, obrazki. Wykonaliśmy różne prace plastyczne. Starszaki zrobiły las prehistoryczny , bawiły się w archeologów wyszukując w piasku śladów dinozaurów, robiły odciski dinozaura w glinie–nasze skamieniałości. Maluchy zrobiły piękne kolorowe dinozaury, składały z części różne gatunki i dodatkowo wzbogacały wiedzę matematyczną, licząc dinozaury, a średniaki mimiką twarzy wyraziły wygląd dinozaura mięso i roślinożernego ,zaś swoje wyobrażenie dinozaura przedstawiły wylepiając go plasteliną. Dowiedzieliśmy się jak powstał węgiel, dlaczego dinozaury wyginęły oraz jak żyli Jaskiniowcy. Wzbogaciliśmy słownictwo, a wymawianie skomplikowanych nazw dinozaurów nie było dla dzieci żadnym problemem. Na zakończenie wykonaliśmy naszego „DINUSIA”.


Wiosna, Wiosna - ach to ty 🙂


Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty i cebule,z których wyrastał szczypiorek. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Na ścianach pojawiły się przebiśniegi i krokusy pięknie ozdobione przez małych plastyków.


„ Na wielkanocnym stole kolor miesza się z kolorem „


Z okresem Wielkanocy łączy się wiele obrzędów i zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzieci z naszego przedszkola postanowiły przypomnieć te tradycje oraz porównać jak Święta Wielkanocne obchodzono na Mazurach dawno dawno temu. Od początku Wielkiego tygodnia przygotowywaliśmy się aktywnie i kolorowo do świąt. Dzieci dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest święcenie pokarmów przynoszonych do kościoła w kolorowych, ozdobionych koszyczkach, Skąd wziął się śmingus-dyngus? Dlaczego malujemy pisanki. Poznaliśmy również stare mazurskie zwyczaje - chodzenie po smaganiu ,wielkanocny wykupek oraz wielkopiątkowe kołacze. Prócz zdobytej wiedzy puchatkowe przedszkolaki bardzo starannie przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Ozdabiały pisanki, wykonywały wiele ozdób świątecznych (zajączki, kurczaczki, baranki). Dzieci rozmawiały o przygotowaniach do Wielkanocy, o tradycjach i zwyczajach. Wykonały wiosenne koszyczki i stroiki z rzeżuchą. Nie zabrakło też prac plastycznych. Powstały pisanki-wyklejanki, papierowo-wełniane baranki. Część tych skarbów przedszkolaki zabrały do domu, by pięknie udekorować wielkanocny stół. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze.Ostatniego dnia przed Świętami wszyscy wzajemnie składaliśmy sobie piękne świąteczne życzenia.


EKSPERYMENTY Z JAJEM